Opera'nın hızlı erişim bölümündeki site ön izlemelerini değiştirmek

Opera'nın yeni versiyonunda hızlı erişim bölümünde bir çok değişiklik göze çarptı. İlk olarak arka planın değiştirilebilmesi, ikinci olarak hızlı erişimdeki site önizleme butonlarının saysının arttırılabilmesi. Her iki özellik de tarayıcının kişiselleştirebilme özelliğinin geliştirilebilmesini sağladı. Hızlı erişimdeki site ön izlemelerin sayısı arttıkça görünüm biraz karışık gözükebilir. Bu nedenle aşağıda bahsedilecek olan adımlar uygulandığında site ön izlemeler için çok şık bir görünüm elde edilebilinir. 

1. Öncelikle hızlı erişime eklediğiniz sitelerin logolarını bulunması gerekli. Bunun için ya google resim aratma sayfasından ya da sitelerin kendi sayfalarından bu resimlere ulaşılması mümkün. Ayrıca bu dosyaların formatını .png olarak kaydetmelisiniz. 

2. Opera versiyonunu kullandığınızı varsayarak C >> Kullanıcılar >> "User" >> AppData >> Local >> Opera >> Opera >> thumbnails klasörünü açmalısınız. 

3. Bu klasörde hızlı erişime eklediğiniz sitelerin ön izlemelerini resim dosyası olarak göreceksiniz. Bu dosyaların yerine indirdiğiniz ya da kaydettiğiniz logoları kopyalayın. 

4. En önemlisi ise yeni resimlerin salt okunur olması gerekli. Bunun için her resime sağ tıklatıp özellikler sayfasında "Salt Okunur" seçeneğinin seçmelisiniz. 

5- Opera'yı yeniden başlattığınızda şık görünümlü hızlı erişim sayfanız hazır olacak.


No comments: